Çubuk Hayri Aslan Kız Meslek Lisesi Törenle Açıldı

Eğitime % 100 Destek Kampanyası kapsamında Hayırsever Sanayici Hasan Aslan tarafından merhum babası Hayri Aslan adına yaptırılan Kız Teknik ve Meslek Lisesinin 16 derslikli ek binası; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ak Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Hayırsever Hasan Aslan ile çok sayıda Çubuklu vatandaşın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hükümet’in eğitime verdiği önemi anlattı. Türkiye nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Onun yarısı da okul çağında. Büyük bir servete sahibiz, bu servet madenler değil gençlerimizdir. Avrupa’nın yaşlandığı ortamda 17-18 milyon öğrencimizin bulunması bizim için servettir. Öğrencilerimize eğitim aldırabilirsek, çok değerli öğretmenlerle, laboratuvarlarla tanıştırabilirsek ülkemiz çok daha ileri gider” dedi.

Hayırseverlerin eğitime yaptığı yardımların önemine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Son yıllarda eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye Türkiye’nin toplumsal barışından diplomasiye kadar pek çok alanda önemli işler yaptık. Eğitime kim katkı koyuyorsa bizim ona teşekkür borcumuz var. Bir okul açarsanız bin hapishaneyi kapatırsınız. Eğitimi çok iyi almalıyız ki geleceğimiz çok daha güvenli olsun” dedi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel de Türk insanının Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren cehaletle mücadelede ve dünyayla yarışta tam bir seferberlik ruhu içerisinde hareket ettiğini belirterek eğitimde kalitenin sağlanmasında çok büyük mücadele ortaya koyduğunu söyledi.

Vali Yüksel “Ankara’da eğitimde fiziki yapılanmanın geliştirilmesi, erişim kabiliyetinin artırılması ve eğitimde kalitenin yakalanması hedefimizdir.”dedi.

Ankara’da eğitim ışığı herkesi aydınlatana kadar bu mücadelenin devam edeceğini söyleyen Vali Yüksel, “Ankara’da cehaletle mücadelede bir nefer gibi çalışmaya devam edeceğiz. Ankara’da fiziki alt yapı, erişim kabiliyeti ve eğitimde kalite önceliğimizdir. Genel bütçe ve İl Özel İdare bütçe ödenekleri yanı sıra çok sayıda Ankaralı hayırseverin katkısıyla eğitimde önemli mesafeler kat ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vali Yüksel, Başkenti yüksek potansiyelli eğitim yapılanmasıyla elinde tuttuğu eğitim meşalesi ile Türkiye’nin de medeniyet yarışındaki yolunu aydınlatmaya devam ettiğini kaydetti.

Vali Yüksel, Ankara’da çift tedrisat tanımının en kısa sürede kalkacağını, derslik başına düşen öğrenci sayılarının 30’ların altına düşürüleceğini belirterek “Bütün çocuklarımızı bilgisayar ile mutlaka buluşturacağız. Çocuklarımız bilim, fen ve teknoloji ile müspet ilimlerle beslenecek ve dünya ile yarışa devam edeceklerdir.”dedi.

Vali Yüksel, konuşmasının sonunda “Hayırsever Hasan Aslan, ‘Ülkemin gelişmesi ve kalkınması için yatırımlar yapıyorum. Ben, sadece vergimi verir başka işe karışmam’ demiyor; ‘Bizim daha bu ülkede görevlerimiz var. Biz, çalışıp hem ekonomiyi canlandıracağız hem de bizim için çok önemli olan çocuklarımızın medeni âlemde yerlerini almaları için eğitime katkı yapmaya devam edeceğiz.’ diyor. Hayırsever Hasan Aslan’a ve Saygıdeğer Eşlerine eğitime yaptıkları gönüllü katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Törenin sonunda Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Hayırsever Hasan Aslan’a şükran plaketi verdi ve alnından öptü.